Format systemu ligowego

Start ligi coraz szybciej, więc czas na wytłumaczenie naszego nowego systemu ligowego, na którym będziemy opierać nasze rozgrywki.

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że każdy punkt tego wpisu był dyskutowany kilkakrotnie przez kolejne dni, a rezultaty całego projektu są wynikiem długotrwałych rozmów. Chcemy aby rozgrywki były dopięte na ostatni guzik i staramy się dołożyć wszelkich starań aby wszystko toczyło się łatwo, przejrzyście i bezproblemowo. Nie wykluczamy jednak, że system jest niedoskonały i może posiadać w sobie jakieś luki, które chętnie przyjmiemy od was do wiadomości.

Na początku – ligi podzielimy tradycyjnie na dwa główne trzony naszych rozgrywek – Ekstraklasa oraz 1 Liga. W każdej z lig znajdzie się po 10 zespołów, które już wyłoniliśmy w Pucharze Polski 3v3. Z najlepszej ligi będą spadały dwie drużyny, automatycznie zamieniając się miejscami z dwoma najlepszymi drużynami 1 ligi.

Kolejnych zgłoszeń od drużyn mamy coraz więcej, więc postanowiliśmy dać szansę także tym mniejszym zespołom w tak zwanej „Open lidze”. Do tych rozgrywek może zapisać się każda drużyna, jednak miejsca są ograniczone (do 16 lub 20, w zależności od ilości chętnych drużyn). Zespoły zostaną podzielone losowo na dwie grupy, z których do 1 ligi awansuje najlepsza drużyna z każdej grupy. Drugie miejsca z tych grup zagrają na siebie, a następnie zwycięzca będzie walczyć w barażu o 1 ligę z drużyną, która zajęła 8 miejsce w tym sezonie 1 ligi.

Wszystko w skrócie wyjaśnione w poniższej grafice:

Czym będzie różnić się Open liga od Ekstraklasy oraz 1 Ligi?

W Open lidze nie będzie spadków – tylko awanse do 1 Ligi. Jak sama nazwa wskazuje, do ligi będzie mógł się zapisać każdy, a co sezon będziemy na nowo otwierać zapisy, więc szansę dostanie każda drużyna.

Zespół, który pokazuje się na odpowiednio wysokim poziomie umiejętności oraz potrafi przetrwać cały sezon walcząc o ligę, jest dla nas priorytetem i takie rozgrywki wyłonią właśnie takie drużyny.

Wciąż jednak priorytetem dla nas są dwie główne ligi, więc pozwalamy zawodnikom z open ligi przejść „wyżej” dzięki transferom niezależnie od tego ile meczy zagrali już w Open lidze (rozpad drużyny cały czas będzie jednak karany). Nie będzie działać to w drugą stronę, zawodnik grający w jednej z dwóch głównych lig, nie będzie mógł już zagrać w Open lidze.